Next Race October 28th -- Finale Race # 4 of 4 for the 2017 Track Championship (12:00 Noon start) Sponsored by Oak Mountain Hobbies  

2015 QSAC NCS Series Race #1 April 24-25th @ LPR Results and Race Report

Scroll down to see Results & Race Report

http://www.qsac.org/

&


http://www.rc4less.com/

Present the

2015 QSAC NCS Series Race #1 April 24-25th Hosted by









Live Streaming of Event:




Associate Sponsor:













Attention Racers!

If you plan on attending the 2015 QSAC NCS Race here at LPR we ask that you please pay attention to the following diagram for parking and pitting.

If you are coming in an RV or Motorhome we ask that you do not plug into the track power as we do not have the service to accommodate these large draws on the power.





Race Report

The 2015 QSAC NCS #1 presented by RC4LESS was held at Lagoon Park RC Raceway home of the Capitol City Racing Club in Montgomery Alabama April 23-24th.

There were two main themes for the race week with the first theme being “NEW”.  New Bodies, New Racers, New Cars, New Chassis from new and existing manufactures, New Sponsors, the newly named Jim Wolfe Live Cam presented by Hoosier Tires and new Track Record Lap times.

The second theme was Weather. The weather was beautiful Wednesday thru Friday, but there was bad weather forecasted for Saturday.  As QSAC Co-Chair and Race Director at his home track said “If he had a dollar for every time someone said to him have you seen the weather forecast for Saturday he would be rich”.

There were quite a few racers in town Tuesday evening that were ready to get out on the track the moment the track opened for Open Practice Wednesday morning at 9:00. For some of the racers it was there first time on a track for this year. It was quite evident even early in the day that there were some cars that were going to lay down some very fast times.

The balance of the racers arrived during the day and that evening so that they could get a full practice day on Thursday.

There was a good turn-out of manufactures and sponsors present including Terry Rae of T.R.S. Inc. Mason’s Speed Shop (TNT), Noal Templetion with his new DT Sprint Car, Todd Bishop of Bishop Racing Products (BRP), Frank Boling of Quarter Scale Components (QSC) , Todd Holloway of Holloway Vinyl Signs & Graphics and a surprise visit by Freddie Miavitz representing the new VX-2 chassis.

On Friday after Pre-Tech and a couple of practice rounds the driver’s meeting was held and the official announcement was made by the two QSAC Co-Chairs that it would be an One Day Event due to the weather coming in Friday night and thru-out the day on Saturday.

The Parade of Cars was next and it was a beautiful sight to behold with such a large turnout and everyone having all their cars on the track all at one time! 


It is always a difficult decision to pick the Best of Show from each class as there were many deserving.



Best of Show Winners were Sportsman - Mike Dill, East Coast Modified – Tom Standridge and Sprint Car – Joe Depinto.

Immediately after the Best of Show Awards the Timed Qualifying was held and there were Three (3) New Track Records set in Sprint Cars, Sportsman and East Coast Modified Class at Lagoon Park RC Raceway!

Sprint Car Timed Qualifying
1st Noal Templeton            DT                        5.474
2nd Matt Hilber                  Sniper                   5.492
3rd Randy Baker                WIP                       5.690
4th Todd Holloway            Predator                 5.699
5th Mike Reniger               Sniper                    5.731
6th Mike Sadler                  Predator                5.813
7th Gerald Babbitt             Predator                 5.824
8th Joe DePinto                  Predator                5.855
9th Kevin Ligon                 Predator                5.877
10th Mike Little                 Sniper                   5.902
11th Larry Hopson             Predator                6.059

Noal Templeton in his newly designed DT Sprint Car set a New Track Record with a 5.474 second lap!
Right behind him was Matt Hilber in a newly designed Sniper Sprint Car with a Lap of 5.492 seconds.

Limited Sportsman Timed Qualifying
1st Mason Boling               TNT                        6.150
2nd Doug McCallum          Bulls Eye               6.187
3rd James Adamson           PRO1                      6.261
4th David Popham             Lightning                6.263
5th Wayne Rogers             Lightning                6.353
6th Eddie McCray              TNT                        6.447
7th Todd Gunder               VX-1                       6.610
8th Eddie Dunn                 Lightning                6.629

Sportsman Timed Qualifying
1st Matt Hilber                   VX-2                      5.685
2nd Greg Hilber                  VX-2                      5.733
3rd Frank Boling                TNT                        5.875
4th Gerald Babbitt              WCM                     5.879
5th Mike Reniger                VX-2                      5.891
6th Jerry Evans                   TNT                        5.891
7th Tim Sunde                    Lightning                5.936
8th Wayne Babbitt              WCM                     5.940
9th Mike Little                    VX-2                      5.943
10th Curtis Babbitt             WCM                     5.965
11th Joe Depinto                VX-1                      5.972
12th Mike Dill                    WCM                     5.978
13th Randy Brown             Lightning                6.025
14th Mike Clark                 TNT                        6.101
15th Cliff Scales                 TNT                        6.109
16th Tim Smith                   Lightning                6.273

Matt Hilber in his newly designed VX-2 Sportsman Class Car set a New Track Record with a 5.685 second lap!

East Coast Modified Timing Qualifying
1st Greg Hilber                   VX-2                      5.745
2nd Scott Harper                TNT                        5.881
3rd Noal Templeton           TNT                        5.917
4th Kevin McDougald       TNT                        6.033
5th Keith Barnes                Lightning                6.072
6th Tom Standridge          TNT                        6.121
7th Terry Rae                    TNT                        6.128
8th Mike Dill                     WCM                     6.141
9th Mike Sadler                 TNT                        6.144
10th Todd Holloway         TNT                        6.168

Greg Hilber in his newly designed VX-2 ECM Class Car set a New Track Record with a 5.745 second lap!

Groups and Heats were set from the Timed Qualifying results and the real racing began.

Here are the results from those Heat 1:

Sprint Cars Group 1 Heat 1 Results 35 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Noal Templton          1              -              5.614                         5.724
2nd Mike Reniger            4              -3.249    5.738                          5.798
3rd Gerald Babbit             3             -4.316    5.668                          5.787
4th Randy Baker               2                           5.738                          5.856
5th Kevin Ligon                5                           5.809                          5.960
6th Larry Hopson              6                           6.094                          6.204

Sprint Cars Group 2 Heat 1 Results 35 Laps
                                           Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Matt Hilber                 1              -              5.649                     5.750
2nd Mike Sadler                3              -0.925      5.701                     5.823
3rd Todd Holloway           2              -1.502      5.718                     5.808
4th Mike Little                   5                             5.842                     5.971
5th Joe Depinto                  4                             6.168                     6.377

Limited Sportsman Group 1 Heat 1 Results 35 Laps
                                          Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Eddie Dunn                  4              -             6.342                     6.501
2nd David Popham          2              -0.382    6.308                     6.460
3rd Eddie McCray             3              -2.264    6.392                     6.604
4th Doug McCallum         1              -3.161    6.317                     6.618

Limited Sportsman Group 2 Heat 1 Results 35 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Mason Boling            1              -              6.270                     6.422
2nd Wayne Rogers          3              -0.805      6.430                     6.541
3rd James Adamson        2              -1.527       6.405                    6.628
4th Todd Gunder             4                               6.692                    7.098

Sportsman Group 1 Heat 1 Results 50 Laps
                                           Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Frank Boling               1              -              5.851                     5.932
2nd Jerry Evans                 2              -5.483      5.993                     6.044
3rd Cliff Scales                  5                              6.067                     6.103
4th Mike Dill                     4                              6.072                     6.178
5th Mike Little                   3                              6.062                     6.117

Sportsman Group 2 Heat 1 Results 50 Laps
                                           Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Greg Hilber                 1              -              5.893                     5.965
2nd Wayne Babbitt            3                              5.940                     6.057
3rd Joe Depinto                  4              -2.602     6.086                     6.205
4th Mike Clark                   5                              6.138                     6.271
5th Mike Reniger               2                              6.016                     6.539

Sportsman Group 3 Heat 1 Results 50 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Gerald Babbitt            2              -              5.970                     6.039
2nd Curtis Babbitt            4              -3.356     5.991                     6.041
3rd Randy Brown             5              -4.497     6.050                     6.127
4th Tim Sunde                   3                              6.078                     6.153
5th Tim Smith                   6                              6.136                     6.207
6th Matt Hilber                1                              5.729                     6.828

East Coast Modified Group 1 Heat 1 Results 50 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Kevin McDougald      2              -              6.036                     6.107
2nd Scott Harper             1              -0.218    5.876                     6.004
3rd Todd Holloway          5              -4.394    6.105                     6.200
4th Tom Standridge          3                            6.129                     6.338
5th Mike Dill                    4                            6.412                     -------

East Coast Modified Group 2 Heat 1 Results 50 Laps
                                        Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Noal Templeton         2              -              5.902                     5.959
2nd Greg Hilber             1              -2.057     5.781                     5.851
3rd Terry Rae                  4                              6.020                     6.081
4th Keith Barnes             3                              6.058                     6.128
5th Mike Sadler              5              DNS


After the first heats the second heats were ran with an inverted field.

Here are the results from those Heat 2:

Sprint Cars Group 1 Heat 2 Results 35 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Gerald Babbitt             3             -              5.614                     5.690
2nd Noal Templeton        1              -0.225    5.528                     5.619
3rd Mike Reniger              4              -5.227    5.699                     5.783
4th Kevin Ligon                5                            5.834                     5.958
5th Larry Hopson              6                            5.964                     6.176
6th Randy Baker              2              DNS

Sprint Cars Group 2 Heat 2 Results 35 Laps
                                          Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Matt Hilber                 1              -              5.661                     5.734
2nd Mike Sadler                 3              -0.515    5.708                     5.814
3rd Joe Depinto                  4              -1.478    5.819                     5.897
4th Todd Holloway            2                             5.701                     5.773
5th Mike Little                   5              DNS

Limited Sportsman Group 1 Heat 2 Results 35 Laps
                                          Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Eddie Dunn                  4              -              6.264                     6.338
2nd David Popham          2              -4.399     6.226                     6.369
3rd Eddie McCray             3                              6.305                     6.472
4th Doug McCallum         1                              6.559                     6.747

Limited Sportsman Group 2 Heat 2 Results 35 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Wayne Rogers            3              -              6.474                     6.686
2nd Mason Boling           1              -1.704    6.233                     6.422
3rd Todd Gunder             4                              7.108                     7.164
4th James Adamson        2                              7.568                     --------


Sportsman Group 1 Heat 2 Results 50 Laps
                                           Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Frank Boling              1              -              5.851                     5.929
2nd Mike Little                  3              -3.438    5.943                     6.023
3rd Jerry Evans                  2              -4.884    5.969                     6.045
4th Cliff Scales                  5                             5.947                     6.041
5th Mike Dill                     4                             6.163                     6.255

Sportsman Group 2 Heat 2 Results 50 Laps
                                           Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Greg Hilber                 1              -              5.800                     5.880
2nd Mike Reniger               2              -0.731    5.862                     5.912
3rd Wayne Babbitt              3              -5.261    5.922                     5.967
4th Mike Clark                   5                             6.208                     6.267
5th Joe Depinto                  4                             6.099                     6.186

Sportsman Group 3 Heat 2 Results 50 Laps
                                           Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Matt Hilber                 1              -              5.726                     5.891
2nd Gerald Babbitt             2              -1.367    5.850                     5.986
3rd Curtis Babbitt               4                            5.904                     6.084
4th Tim Smith                    6              -0.650    6.142                     6.218
5th Tim Sunde                   3              -1.392    6.063                     6.184
6th Randy Brown             5               -1.922    6.236                     6.340

East Coast Modified Group 1 Heat 2 Results 50 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Todd Holloway           5              -              5.994                     6.026
2nd Kevin McDougald     2              -0.180     5.935                     6.015
3rd Tom Standridge         3                              5.922                     5.980
4th Scott Harper         1                              5.871                     6.063
5th Mike Dill                4              DNS

East Coast Modified Group 2 Heat 2 Results 50 Laps
                                              Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Terry Rae                       4              -              6.171                     6.275
2nd Greg Hilber                  1              -0.323    6.153                     6.393
3rd Noal Templeton            2              -0.680    6.279                     6.402
4th Keith Barnes                 3                             6.322                     6.441
5th Mike Sadler                 5                             6.114                     6.297



Heat results were tabulated, and the Mains were set.

TQ Awards were sponsored by WaterJet Fabricating and were presented to the following:

Sprint Car - Matt Hilber - Sniper
Limited Sportsman – Eddie Dunn – Lightning
Sportsman - Frank Boling – TNT
East Coast Modified - Kevin McDougald - TNT



Results for Mains Sprint Car:
Sprint Cars B Main Results 50 Laps
                                          Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Joe Depinto                 1              -              5.850                     5.917 Bump up
2nd Kevin Ligon               5             -0.728      5.835                     5.901 Bump up
3rd Randy Baker             3             -3.167      5.828                     5.900 Bump up
4th Larry Hopson              4                             6.033                     6.179 Bump up
5th Mike Little                  2              DNS

Sprint Cars A Main Results 100 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Noal Templeton        2              -              5.784                     5.857
2nd Mike Reniger            5              -1.365    5.809                     5.872
3rd Mike Sadler                4              -4.011    5.875                     5.929
4th Todd Holloway           6              -5.526    5.830                     5.948
5th Larry Hopson             10                           6.207                     6.316
6th Gerald Babbitt            3                             5.887                     5.975
7th Randy Baker               9                            6.055                     6.239
8th Joe DePinto               7                              6.008                     6.178
9th Matt Hilber                1                              5.821                     5.987
10th Kevin Ligon             8                              6.079                     ------



Left to Right: Mike Sadler - Predator - 3rd, Noal Templeton - DT - 1st, & Mike Reniger - Sniper -2nd

Results for Main Limited Sportsman:
Limited Sportsman A Main Results 100 Laps
                                                Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Doug McCallum         8              -              6.439                     6.567
2nd Eddie Dunn               1              -0.762      6.511                     6.749
3rd David Popham           4              -1.728      6.359                     6.618
4th Mason Boling             2              -2.119     6.304                     6.571
5th James Adamson       6              -3.508      6.301                     6.666
6th Eddie McCray           5              -5.108      6.540                     6.767
7th Wayne Rogers           3                              6.463                     6.713
8th Todd Gunder             7                              6.953                     7.388



Left to Right: Doug McCallum – Bullseye – 1st, Eddie Dunn – Lightning - 2nd, & David Popham – Lightning – 3rd.

Results for Mains Sportsman:

Sportsman B Main Results 100 Laps
                                         Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Mike Reniger              2              -              6.065                  6.129 Bump up
2nd Tim Smith                   10           -2.434    6.194                  6.305 Bump up
3rd Randy Brown              7              -2.834    6.227                  6.334 Bump up
4th Cliff Scales                  4              -4.326    6.243                6.441 Bump up
5th Tim Sunde                   9                             6.222                6.423
6th Joe Depinto                  5                             6.374                6.452
7th Mike Clark                   6                             6.332                6.479
8th Mike Little                  3                             6.046                6.355
9th Matt Hilber                  1                             6.138                7.823
10th Mike Dill                     10           DNS

Sportsman A Main Results 200 Laps
                                          Qualify Behind Fast Lap                Top 15
1st Frank Boling                1              -              6.010                     6.107
2nd Greg Hilber               2              -0.550     5.989                     6.020
3rd Jerry Evans                 6                              6.060                     6.136
4th Mike Reniger              7                              5.997                     6.062
5th Tim Smith                   8                              6.188                     6.238
6th Cliff Scales                10                             6.135                     6.279
7th Curtis Babbitt             5                              6.067                     6.253
8th Randy Brown             9                              6.164                     6.268
9th Wayne Babbitt           4                              6.113                     6.222
10th Gerald Babbitt          3                              9.371                   -------


                                                  Frank Boling – TNT – 1st


Results for Main East Coast Modified:
East Coast Modified A Main Results 200 Laps
                                        Qualify                 Fast Lap               
1st Noal Templeton        3                              6.086
2nd Mike Sadler             10                            6.101
3rd Terry Rae                  4                              6.197
4th Kevin McDougald    1                              6.179
5th Todd Holloway         5                              6.204
6th Tom Standridge        7                              6.137
7th Greg Hilber             2                              6.075
8th Keith Barnes             8                              6.471
9th Mike Dill                  9                              6.685
10th Scott Harper           6                              DNS

Left to Right: Terry Rae – TNT – 3rd, Noal Templeton – TNT – 1st, & Mike Sadler – TNT – 2nd.


Post-Race:
Post-Race Inspection was held and all cars passed tech, thus certifying the results as official. Awards for the Top 3 in all Classes were presented.

So the complete race schedule was completed in one day before the rain started coming in, good call by QSAC.

The Capitol City Racing Club Co-Chairs would like to say a big thanks to all its’ members who contributed to hosting the event, QSAC, Jim Wolfe Live Cam – Hoosier Tires, RC4LESS sponsoring the QSAC NCS series, the Associate Sponsors, and a special thanks to all the racers who traveled and made the QSAC NCS#1 presented by RC4LESS at Lagoon Park RC Raceway a success.

James Adamson
Senior Co-Chair
Lagoon Park RC Raceway